Właściciele domów jednorodzinnych bardzo często wybierają ekologiczne rozwiązania, dotyczące nie tylko życia w domu, ale też poza nim. Coraz częściej można zatem zauważyć przydomowe farmy kur niosek, które obdarowują mieszkańców jajkami. Jak się za to zabrać?
Przydomowy chów niosek – jak zacząć?
Wraz z pojawieniem się takiego pomysłu, pojawiło się dyskusja na temat jakości jajek. Z roku na rok przybywa jednak amatorów przydomowego chowu kur, bowiem jajka z takiego chowu cechują się o wiele wyższymi walorami zdrowotnymi, a także odżywczymi. Rozpoczęcie samodzielnego chowu kur nie wymaga fachowej wiedzy czy specjalistycznego przygotowania, dlatego każdy może się za to zabrać. Wystarczy skrawek terenu, a także niewielka konstrukcja domku, w którym kury mogą przebywać.
Należy zadbać o promienniki dla drobiu, bowiem młode zwierzątka często trzeba dogrzewać przy użyciu podczerwieni. Wiąże się to z kosztami zakupu sprzętu, a także nieco wyższymi rachunkami za prąd, dlatego dla osób początkujących poleca się zakup odchowanych kurek. Chcesz założyć chów kurek niosek? Szybka pożyczka umożliwia Ci sfinansowanie wszelkich kwestii związanych z tym planem.
Jak założyć kurnik?
Kury nie należą do zwierząt uciążliwych, które wymagają całodobowej opieki i troski, a ich pielęgnacja ogranicza się jedynie go ich nakarmienia i uzupełnienia ściółki raz na tydzień. Codziennie jednak należy zbierać jaja z gniazd, a jak wiadomo jest to najprzyjemniejsza część całego chowu i związanego z nim obowiązków.
W przypadku samodzielnego stworzenia konstrukcji kurnika, należy pamiętać o kilku czynnikach, między innymi lokalizacji, metrażu, a także zapewnieniu kurom odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych. Gotowy kurnik można także zakupić, bez konieczności tworzenia go od podstaw.
Wejście do kurnika najlepiej umieścić od wschodu lub południa, dzięki czemu kurki będą miały schronienie przed zacinającym deszczem lub powiewem wiatru. Poziom podłogi należy umieścić na wysokości nie mniejszej niż 30 centymetrów od powierzchni gruntu. Kurnik powinien być wykonany z impregnowanego drewna, bowiem taka konstrukcja będzie lekka. Warto kurnik ocieplić styropianem, dzięki czemu w okresie jesienno-zimowym zwierzęta będą miały zapewnioną odpowiednią temperaturę, która powinna być utrzymana na poziome 15-18 stopni Celsjusza. Kluczowa jest także wentylacja, która ograniczy ryzyko występowania chorób u ptaków.
Tworząc przydomowy kurnik należy również pamiętać o świetle, suchej ściółce, jedzeniu i piciu dla kurek, zbudowaniu odpowiedniej długości grzęd, uformowaniu gniazd w ciemnej stronie kurnika, a także zabezpieczeniach konstrukcji przed drapieżnikami. Marzą Ci się ekologiczne jajka z przydomowego wybiegu? Szybka pożyczka sprawi, że w mig kupisz lub wybudujesz kurnik dla kurek niosek.