Nietolerancja laktozy potrafi objawić się na każdym etapie życia człowieka.
Nietolerancja ta to nic innego jak brak laktazy w organizmie, która powoduje brak rozkładu laktozy.
Laktoza obecna jest w mleku i wszystkich produktach jego pochodzenia oraz produktach zawierających śladowe jego ilości.
Może być dziedziczna
Choroba ta może być dziedziczna, dlatego jej objawy pojawiają się już po narodzeniu. Niemowlę po spożyciu mleka dostaje boleści ze strony układu pokarmowego, często miewa kolki oraz wzdęty brzuszek i biegunki.
Najlepszym sposobem jest zastąpienie mleka matki na mleko modyfikowane bez laktozy. Niestety mleka specjalistyczne są o wiele droższe niż zwykłe, jednak lekarz pediatra może zapisać takie mleko na receptę, jednak jego smak znacznie się różni od dostępnego w aptece za większą gotówkę.
Niedobór tego enzymu, może być wynikiem chorób, które uszkadzają jelita.
W szczególności martwicze zapalenie jelita, zespół krótkiego jelita, choroba Leśniowskiego- Crohna itp.
W przypadku starszych dzieci jak i dorosłych objawy są różne.
Jednak do najczęstszych możemy zaliczyć: nudności i wymioty,bóle i wzdęcia brzucha, biegunki oraz czerwone pręgi usytuowane na różnych miejscach ciała oraz zwiększona liczba oddawanych gazów.
Pręgi mogą występować na twarzy, rękach czy plecach.
Nasilenie objawów
Nasilenie objawów tej choroby zależy od ilości spożywanych posiłków zawierających laktozę. U jednych może być to tylko ból brzucha i biegunka u innych nudności czerwone pręgi oraz nadmierne gazy.
Nietolerancja przypomina wiele chorób układu trawiennego dlatego zazwyczaj dorośli ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że na nią chorują. Alergia na mleko jest czymś zupełnie innym niż nietolerancja enzymu laktozy. Alergia pojawia się od razu po spożyciu mleka, natomiast nietolerancja może objawić się po kilku godzinach od spożycia pokarmu zawierającego laktozę.
Najlepszym sposobem jest udać się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiednich badań, jeżeli potwierdzą one chorobą nie należy wpadać w panikę. Badania jakie może zlecić nam lekarz to: badanie pH stolca, próba eliminacyjna, test doustnego obciążenia laktozą oraz wodorowy test oddechowy. W sklepach stacjonarnych jak i internetowych coraz częściej są dostępne produkty bez laktozy. W śród takich produktów możemy znaleźć mleko, sery żółte, twarogi , śmietanę, jogurty i wiele innych.
Ważne jest, aby nauczyć się czytać etykiety na opakowaniach, ponieważ zwykły sos w torebce zawiera śladowe ilości mleka a co za tym idzie laktozy.
W aptekach dostępne są również tabletki bez recepty zawierające enzym laktazę, należy je spożywać z każdym posiłkiem zawierającym laktozę, pomoże to zwalczyć objawy chorobowe.