Wszyscy wiemy, jak ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta, która będzie zawierać w swoim składzie, wszelkie niezbędne witaminy i minerały, dla naszego dobrego samopoczucia.
Zdarza się jednak, że pomimo jakby się nam mogło wydawać, dobrze zbilansowanego jadłospisu, niedobór witamin występuje. Powodów takiego stanu może być całkiem sporo.
Czasem powoduje to brak wiedzy odnośnie potrzeb naszego organizmu, życie w ciągłym stresie i nadmierna ilości kawy w ciągu dnia.
Czym objawia się brak witamin?
Jednym z ostrzegawczych sygnałów braku witamin i minerałów, mogą być objawy fizyczne i psychiczne. Zaczynają wypadać nam włosy, a dzieje się to przy prawie każdym pociągnięciu szczotki czy myciu i suszeniu. Nasze paznokcie robią się cienkie i łamliwe.
Cera jest blada i szara, a w kącikach ust pojawiają się bolesne pęknięcia. Na skutek braku witaminy D, mogą wystąpić problemy z polem widzenia, a niedobór witamin z grupy B, czy niedobór magnezu to drętwienie powieki oka lub rąk i nóg.
Długotrwały niedobór witamin i żelaza może doprowadzić do wielu chorób, a w tym do niedokrwistości i awitaminozy.
Jakie są objawy psychiczne?
Objawy psychiczne spowodowane niedoborem witamin, często objawiają się w formie silnego przewlekłego stresu, nerwowości, ospałości, braku energii do działania, zniechęcenia, apatii czy nawet stanów depresyjnych. Mogą towarzyszyć temu nagłe zawroty głowy.
Jak uzupełnić braki witamin?
Ryby, warzywa, pełnoziarniste pieczywo i owoce, to oczywiście podstawa wartościowych posiłków. Często jednak wydaje nam się, że jeśli w ciągu dnia zjemy soczystego cytrusa lub wypijemy świeży sok warzywny, to organizm w pełni uzupełni zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i minerały, a nasza dieta jest całkiem wartościowa. Niestety, jest to mylne przekonanie, wystarczy bowiem większa ilość używek w ciągu dnia, typu mocna kawa i niewiele nam z tego pozostanie.
Skąd czerpać wiedzę o żywieniu?
Z pewnością dobrze posłużą do tego zdrowotne poradniki, w których znajdziemy codzienne menu odpowiednie do uzupełnienia niedoborów.
W ramach możliwości można rozważyć wizytę u dietetyka, który to po dokładnym przebadaniu i analizie naszego organizmu, doradzi nam, jak urozmaicić żywienie, stosownie do naszych indywidualnych potrzeb.
Co jeszcze możemy zrobić?
W sytuacji poważnych niedoborów witaminowych stanowczo zalecana jest wizyta u naszego lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on przepisać odpowiednie suplementy witaminowe, które to pomogą wyrównać nam braki w witaminach i minerałach.