Kupowane przez nas w marketach owoce oraz warzywa zazwyczaj posiadają w sobie niekorzystne dla zdrowia pestycydy. Co prawda opryski te pozwalają znacznie zwiększyć plony oraz skutecznie chronią rośliny przed chorobami orz szkodnikami, ale niestety mają one negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zatem jak usunąć pestycydy z warzyw?
Co to są pestycydy?
Dziś większość pestycydów powszechnie stosowanych w uprawach przemysłowych ma opracowany swój skład w taki sposób, aby był wygodny dla rolników. Dzięki temu opady atmosferyczne nie zmywają ich z powierzchni opryskanych płodów rolnych. Poszczególne środki do ochrony roślin mają przeważnie oleistą konsystencję i są niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Warto wiedzieć o tym, że pestycydy to nie te połyskliwe woski, którymi bardzo często pokryte są dostępne na półkach sklepowych jabłka oraz inne owoce. Oleiste pestycydy nie są bowiem widoczne gołym okiem, ani też wyczuwalne na powierzchni warzyw czy owoców.
Substancje te są widoczne dopiero wówczas, gdy zostaną rozpuszczone w wodzie o odczynie alkalicznym, gdyż dopiero w takich warunkach dochodzi do ich hydrolizy.
Jak skutecznie usunąć pestycydy z warzyw oraz owoców?
Po zakupieniu warzyw i owoców nie pochodzących z ekologicznych uprawa, warto zadbać o to, aby skutecznie pozbyć się z nich wszelkich nieczystości, które to mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.
Tak więc w celu usunięcia z zakupionych warzyw i owoców szkodliwych bakterii na przykład: E.Coli, Listeria, czy Salmonella należy dokładnie wypłukać je najpierw w wodzie o odczynie kwaśnym. W tym celu na litr wody należy dodać około pół szklanki octu,najlepiej winnego lub jabłkowego lub trzy łyżki kwasku cytrynowego, a następnie potrzymać w roztworze wybrane warzywa czy owoce przez około trzy minuty.
Kolejnym krokiem jest w skuteczne usunięcie pestycydów. W tym celu po wyjęciu wybranych owoców czy warzyw z wcześniej przygotowanej, wody kwaśnej należy je dokładnie wypłukać w wodzie o odczynie alkalicznym. Aby sporządzić ten roztwór należy do litra wody dodać czubatą łyżkę sody kuchennej i trzymać w nim warzywa czy owoce przez około trzy minuty.
Po wykonaniu tej czynności można zauważyć, że woda zasadniczo zmieniła swój dotychczasowy wygląd. Otóż w zależności od użytych podczas oprysku substancji ciecz staje się mętna, przybiera żółtawy kolor, a na powierzchni się tłusta warstwa.
Kolejnym krokiem jest opłukanie warzyw w czystej wodzie, o neutralnym pH 7.
Całą operację można więc wykonać w przeciągu kilku minut. Warto zatem decydować się na staranne mycie owoców i warzyw, bowiem dzięki temu nasze zdrowie nie ucierpi.