Ciało każdego niemowlęcia wymaga szczególnej troski. Co prawda dziecko przebywając w brzuchu mamy nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, niemniej po jego narodzinach higiena staje się koniecznością. Jak powinna przebiegać pielęgnacja niemowlaka?
Przewijanie niemowlaka
U każdego maluszka pieluszki trzeba zmieniać kilka azy na dobę, a więc po każdym zrobieniu kupki lub nie rzadziej niż co trzy godziny.
Każdy kochający rodzic doskonale wie, że powinien zadbać właściwie o to, aby na delikatnej skórze na pupie dzidziusia nie doszło do bolesnych podrażnień oraz do odparzenia. W związku z tym sama zmiana pieluchy często nie wystarcza. Zatem za każdym razem warto delikatną skórę, a zwłaszcza jej zagłębienia i fałdki dokładnie oczyścić. Do tego celu doskonale sprawdzają się specjalne chusteczki nawilżające.
Podczas oczyszczania pupy należy zawsze pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kierunku, a więc u dziewczynek od cewki moczowej do pupy, a u chłopców o nieodciąganiu napletka.
Po zrobieniu przez niemowlaka kupy należy dodatkowo dobrze umyć jego pupę. Do tego celu wystarczy woda oraz mydło czy żel przeznaczony do mycia dzieci od pierwszych dni życia. Po umyciu należy zawsze dokładnie osuszyć skórę ręcznikiem, a następnie pokryć cienką warstwą kremu przeciw odparzeniu.
Dobrze jest przed założeniem świeżej pieluszki, pozwolić maluchowi na to, by przez chwilę poleżał z gołą pupą, bowiem dostęp powietrza dobrze wpływa na kondycję skóry.
Kąpanie niemowlaka
Kąpiel to jedna z najważniejszych czynności, którą należy wykonywać regularnie u wszystkich niemowlaków. Należy ją zawsze rozpoczynać od przygotowania niezbędnych akcesoriów, wśród których można wymienić: odpowiednie mydełko lub żel, szampon, oliwkę lub balsam nawilżający, szczoteczkę do włosów, kremu przeciw odparzeniu, ręcznik, świeża pieluszka oraz czyste ubranko.
Następnie należy nalać wodę do wanienki. Trzeba zawsze pamiętać o tym, aby w pomieszczeniu oraz w wodzie w której myjemy niemowlę była odpowiednia temperatura. Optymalna temperatura wody powinna wynosić 37ºC. Dno wanienki należy dobrze wyłożyć pieluszką tetrową.
W dalszej kolejności rozbieramy maleństwo i trzymając je pewnie i stabilnie wkładamy do wody. Podczas kąpieli dziecko należy chwycić lewą ręką pod pachą w taki sposób, aby jego główka była ułożona na naszym przedramieniu, natomiast prawą ręką podtrzymujemy pupkę.
Podczas kąpieli potrzebny jest spokój oraz miła atmosfera, która to nie przestraszy malucha. Myjąc jego poszczególne części ciała należy wykonywać łagodne i delikatne ruchy, a zanurzanie w wodzie musi być powolne i najlepiej jest je zacząć od zamoczenia stópek.
Wykąpane niemowlę należy dokładnie osuszyć ręcznikiem, a na skórę nałożyć oliwkę, balsam lub mleczko.Wykąpane w ten sposób niemowlę należy położyć do snu.
Myjemy buźkę
W miseczce przygotowujemy wodę przegotowaną lub mineralną i nasączamy nią waciki kosmetyczne. Do przemywania oczu użyj sól fizjologiczną. Podczas mycia oczu najważniejszy jest kierunek – od kącika zewnętrznego do wewnętrznego oraz zmiana wacika do oczyszczania drugiego oczka.
Uszy trzeba po kąpieli osuszyć, ale nie wolno wkładać patyczków higienicznych do wnętrza ucha.
Nosek również wystarczy przetrzeć zwilżonym płatkiem. Jeśli zalega w nim wydzielina, można wpuścić do każdego otworu po kropelce soli fizjologicznej i delikatnie oczyścić aspiratorem.