Fluoryzacja zębów to jeden z podstawowych zabiegów higienicznych. Zaraz obok regularnego szczotkowania stanowi profilaktykę zmian próchniczych. Wzmacnia szkliwo i zwiększa jego odporność na szkodliwe działanie bakterii. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego zabiegu? Czy nadmiar fluoru może zaszkodzić? Dowiedz się, kiedy fluoryzacja jest zalecana i jaki ma wpływ na zdrowie jamy ustnej.
Jak przebiega fluoryzacja zębów?
Zabieg fluoryzacja polega na aplikacji specjalnego preparatu z fluorem bezpośrednio na powierzchnię zęba. Możliwe jest też przyjmowanie środka doustnie w postaci kropli bądź tabletek. Fluoryzację przeprowadza lekarz stomatolog w gabinecie dentystycznym. Zabieg bardzo często nazywa się lakierowaniem zębów.
Preparat fluorkowy nakładany jest przy pomocy specjalnego pędzelka na wcześniej oczyszczone szkliwo. W przypadku dzieci stosuje się żel lub piankę. Środek tworzy na zębach ochronną powłokę. Fluor dostarczany może być też w czasie innych zabiegów higienicznych. Pierwiastek jest składnikiem past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej.
Czy fluoryzacja może zaszkodzić?
Pacjenci bardzo często zastanawiają się, czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa. Preparat podawany w odpowiednich dawkach nie zagraża zdrowiu i jest wręcz niezbędny do prawidłowego rozwoju uzębienia. Przyjmowanie go w dużych ilościach może jednak wywołać zatrucie. Dlatego ważne jest, aby nie połykać środka.
Nadmiar fluoru powoduje też przewlekłe zatrucie, które objawia się białymi plamami na zębach. Przebarwienia mogą prowadzić do powstawania nadżerek na powierzchni szkliwa, a w konsekwencji zwiększać jego kruchość. Aby mieć pewność, że fluoryzacja zostanie przeprowadzona we właściwy sposób, należy udać się do zaufanego gabinetu takiego jak klinika Piosik Stomatologia.
Jakie są zalety fluoryzacji zębów?
Fluoryzacja to przede wszystkim jeden z najlepszych sposobów ochrony zębów przed próchnicą. Pierwiastek łączy się ze związkami wapnia i wzmacnia szkliwo, które staje się znacznie mniej podatne na działanie kwasów bakteryjnych. Wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegu można więc wymienić:
- przebarwienia na powierzchni uzębienia,
- nadwrażliwość zębów,
- prowadzone leczenie ortodontyczne,
- obecność koron protetycznych lub mostów.
Lekarz stomatolog wykonuje fluoryzację zazwyczaj po piaskowaniu i skalingu. Taki zestaw zabiegów zapobiega szybkiej odnowie kamienia i osadu nazębnego. Fluor zmniejsza także ryzyko rozwoju próchnicy wtórnej po zakończonym leczeniu. Kuracja sprawia też, że zęby stają się jaśniejsze.
Jak często wykonywać zabieg fluoryzacji?
Ze względu na szkodliwość fluoru stosowanego w zbyt dużych ilościach, zabiegu nie należy wykonywać za często. Zaleca się odwiedzanie gabinetu stomatologicznego dwa razy do roku w półrocznych odstępach. Warto wiedzieć, że fluoryzacja nie wiąże się z dużym wydatkiem. Jest to jeden z najtańszych zabiegów, oferowanych w klinikach dentystycznych. Konieczność przeprowadzenia fluoryzacji najlepiej skonsultować ze swoim lekarzem, ponieważ u niektórych pacjentów konieczne może być częstsze pokrywanie zębów specjalnym preparatem.