Każdy, kto choć raz cierpiał na zapalenie zatok, płuc czy oskrzeli wie, jak bardzo duży dyskomfort powoduje zalegająca w drogach oddechowych flegma. Flegmę nasz organizm produkuje naturalnie, natomiast jeśli w wyniku choroby produkcja ta zostanie zwiększona, pojawia się nieprzyjemne uczucie, ból i trudności w codziennym funkcjonowaniu.
Czym jest flegma?
Flegma czyli gęsta wydzielina w kolorze żółtym, zielonym lub białym może pojawiać się w naszym gardle oraz układzie oddechowym. Powoduje ona silnym dyskomfort. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina nie tylko jest nieprzyjemna, ale i utrudnia mówienie, może nawet powodować bezgłos. Najczęściej jest ona wynikiem zakażenia wirusowego, nieco rzadziej bakteryjnego. Czasami może występować flegma z krwią, co stanowi objaw zakażenia wirusowego oraz potencjalnie poważniejszych stanów chorobowym. Wydzielina zalegająca w gardle, zatokach, płucach to przede wszystkim objaw przeziębienia i innych infekcji, Często towarzyszy ona zapaleniu zatok oraz nieżytowi nosa.
Jak sobie poradzić z zalegającą w gardle lub zatokach flegmą?
Flegma oczywiście jest wynikiem stanu chorobowego, a nie chorobą samą w sobie. Z efektem infekcji wirusowej czy bakteryjnej można jednak walczyć. Przede wszystkim z pomocą przychodzi aromaterapia, przede wszystkim olejek eukaliptusowy. Nie bez powodu jest on nieodłącznym składnikiem mieszanek aromaterapeutycznych na chore zatoki. Inhalacje, dufuzja tego olejku, pomagają rozrzedzić zalegającą w organizmie wydzielinę, a tym samym łatwiej się jej pozbyć. Przy bardzo zaawansowanych stanach chorobowych i gęstej flegmie, której nie sposób odkrztusić, warto połączyć olejek eukaliptusowy z olejem kokosowym i tą domową maścią smarować plecy i klatkę piersiową.
Z pomocą przyjść mogą także inne, sprawdzone domowe sposoby. Jeśli chcesz się pozbyć zalegającej w organizmie flegmy, z pomocą przyjdą ci (oprócz olejku eukaliptusowego):
● syrop z cebuli lub czosnku, miodu i cytryny,
● imbirówka lub herbata z imbirem,
● herbata z tymianku (olejek tymiankowy także można wykorzystać do inhalacji)
● napar z szałwii.
Bardzo istotne jest, aby przy problemach w zaleganiem flegmy w organizmie jak najwięcej pić. Nawodnienie jest ogromnie istotne, ponieważ wspomaga ono proces rozrzedzania wydzieliny. Najlepiej oczywiście sięgać po napary ziołowe, domowe syropy. Nie bez znaczenia jest oczywiście także spożycie samej wody. Z pomocą przyjść może także nawilżacz powietrza. W pomieszczeniu o odpowiednim poziomie wilgotności będzie ci się łatwiej oddychało. Warto także ogrzewać gardło.
Oczywiście jeśli domowe sposoby nie pomagają i nadal nie możesz się uporać z zalegającą w drogach oddechowych wydzieliną, koniecznie udaj się do lekarza. Zalegająca flegma w organizmie może prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych, a zapalenie płuc czy oskrzeli wymaga leczenia pod opieką specjalisty.