Tutaj jesteś

Rozwój dziecka w wieku szkolnym

30 grudnia 2019 Dziecko


Po ukończeniu przez dziecko trzeciej klasy szkoły podstawowej, jego rozwój nie różni się zbytnio od poprzednich lat. Dzieci w tym wieku są nadal skłonne myśleć tylko o zabawie, jednak ich samodzielność z każdym rokiem staje się większa. Samodzielność nie polegająca tylko na wykonywaniu rzeczy takich jak np. wiązanie butów, ale także samodzielność emocjonalna.

Jak przebiega rozwój dziecka w wieku szkolnym?

U dzieci z każdym rokiem zwiększa się rozwój pamięci, dlatego też pociechy stają się bardziej systematyczne, zaczynają planować oraz uważnie słuchać.
W wieku szkolnym dzieci niesamowicie szybko doznają wzrostu ciała oraz rozwoju ruchowego. Potrafią znacznie sprawniej niż na początku edukacji biegać, wykonywać inne ćwiczenia a także pisać, czytać itp.
Czasami potrafią wykonywać kilka zadań w jednym czasie np. odrabiać lekcje i słuchać przy tym muzyki, co w niczym im nie przeszkadza.
Z roku na rok coraz bardziej potrafią zrozumieć otaczający ich świat, oraz chcą osiągnąć w szkole sukcesy.
W wieku około 11 lat zaczyna pojawiać się brak zaufania do rodziców, dzieci stają się bardziej skryte, zamknięte w sobie, niechętnie rozmawiają z rodzicami na tematy dotyczące ich i ich rówieśników. Kiedy dziecko osiągnie wiek 13 lat, zaczyna się buntować rodzicom i równocześnie szuka przynależności w grupie rówieśników.

Bunt dziecka

Niektóre dzieci na tym etapie przestają się uczyć czego konsekwencją są złe stopnie w szkole i narastające konflikty z rodzicami. Zbuntowane dzieci za swoich wrogów biorą rodziców, zaczynają nie wracać do domu o wyznaczonej porze, trzaskać drzwiami oraz krzyczeć i udowadniać, że mają rację.
Niektóre dzieci wcześniej, niektóre później zaczynają dojrzewać a co za tym idzie interesować się płcią przeciwną. Czasami jest to na etapie 6 klasy podstawowej, jednak ciągnie się do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Dziewczynki zauroczone chłopcami postrzegają ich jako tego jedynego, dlatego gdy przychodzi moment rozstania, większość z nich czuje się rozczarowana, zawiedziona, w niektórych przypadkach potrafi dojść do czynów samobójczych.
Po zakończeniu szkoły podstawowej również dochodzi u nastolatków do rozczarowań miłosnych, które stają się mniej bolesne niż w okresie podstawówki, na tym etapie czasami rodzice słyszą ” mieliście rację”.
Kolejne klasy szkoły średniej przygotowują dziecko do dorosłego życia, odpowiedzialności za swoje czyny. Jednak w przypadku gdy dziecko wpadnie w złe towarzystwo może narobić sporo problemów.
Dlatego na każdym etapie rozwoju, powinniśmy być wsparciem dla swojego dziecka, ono musi wiedzieć, że zawsze może liczyć na naszą pomoc.

Redakcja bankkomorek.pl

Nasi redaktorzy na stronie bankkomorek.pl to zespół zaangażowanych pasjonatek, gotowych dzielić się wiedzą i doświadczeniem na tematy związane z kobiecością, zdrowiem, lifestyle'em i rodzicielstwem. Każda z naszych redaktorek ma bogate doświadczenie jako kobieta, matka i aktywna uczestniczka życia społecznego. Dzięki temu możemy dostarczać czytelniczkom wartościowe artykuły, inspirujące pomysły oraz praktyczne porady, które pomogą im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?